Farkhosting yardımlaşma ve destek topluluğu

Plesk Panel Google Drive Yedek Alma

admin

Farkhosting İnternet Hizmetleri
Yönetici
Katılım
17 Ara 2022
Mesajlar
83
Konum
Adana
Plesk panelli sunucularda yedeklerinizi otomatik olarak Google Drive hesabınıza yükleyebilmeniz için aşağıdaki anlatacağım adımları uygulayabilirsiniz. Umarım faydalı ve anlaşılır bir içerik olur.

İlk olarak Plesk panelinize root veya administrator hesabıyla giriş yapıyoruz. Sol menüde bulunan "Uzantılar" bağlantısına tıklıyoruz.


screenshot_1oxk29zodcj.jpg


Açılan ekranda arama bölümüne "Google Drive Backup" yazarak çıkan uzantıya tıklıyoruz.

screenshot_2fwkk3v3f2m.jpg


Açılan ekranda "Ücretsiz Olarak Alın" butonuna tıklıyoruz.

screenshot_36tkyzzfem1.jpg


Google Drive Backup uzantısı sunucumuza yüklenecek ve aşağıdaki gibi görünecektir.

screenshot_4ixkoccgial.jpg


Ardından tekrar "Uzantılar" bağlantısına tıklayarak açılan sayfada üst menüde bulunan "Uzantılarım" seçeneğine tıklıyoruz. Google Drive Backup uzantısını bularak "Açık" butonuna tıklıyoruz.

screenshot_5bukuvq7c5m.jpg


Uzaktan Depolama Ayarları sayfası açılacaktır, bu sayfada Google Drive Backup seçeneğini seçerek gerekli işlemlere devam ediyoruz.

screenshot_6eikwr7ldyr.jpg


Açılan sayfada Kişisel Driver ve Ortak Driver olmak üzere 2 farklı seçenek çıkacaktır sizin için uygun olanı seçerek işleme devam ediyoruz ben Kişisel Drive seçeneğiyle devam ediyorum.

screenshot_7okjkmmvcdu.jpg


Bir sonraki adımda Google Hesabınıza giriş seçeneği çıkacaktır. Yedekleme yapmak istediğiniz Google hesabınıza giriş yaparak işleme devam ediyoruz.

screenshot_8hnki9.jpg


Bir sonraki adımda İzin ver butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

screenshot_9wbkfs.jpg


"Confirm Sending Data" başlıklı bir bildirim çıkacaktır bu bildirimde bulunan linke tıklayarak işleme devam ediyoruz.

screenshot_10ggjcx.jpg


Bir sonraki adım bizi tekrardan Plesk Panel'imize yönledirecektir yedekleme yapmak istediğimiz Yedekleme yapmak istediğimiz klasör yolu ve adını belirterek tamam butonuna tıklıyoruz.

screenshot_11stkramwept.jpg


Evet bu şekilde Plesk Panel üzerinde bulunan sitelerimizin yedekleri Google Drive hesabımıza yüklenecektir.

Hemen ardından sol menüde bulunan "Araçlar ve Ayarlar" seçeneğine tıklayarak "Yedekleme Yöneticisi" seçeneğine tıklayalım.

screenshot_1244kqa2ed6y.jpg


Açılan sayfada "Çizelge" butonuna tıklayarak ne aralıklarla yedekleme yapmak istiyorsanız seçeneklerden kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Benim ayarım aşağıda görüldüğü gibidir sizde kendinize göre ayarlayarak sitelerinizi yedekleyebilirsiniz.

screenshot_13ygkti60cf5.jpg


Yedekleme ayarları:

screenshot_1403jhycrc8e.jpg


Umarım faydalı ve anlaşılır bir anlatım olmuştur. Yedekleme her zaman için hayat kurtaran en önemli gereksinimler arasında bulunmaktadır her zaman yedeğiniz bulunması sizlerin yararına olacaktır.
 
Üst